Medallists by Date
After 78 of 78 events
AS
Alpine Skiing
BT
Biathlon
Event Medal CC Athlete
Men's 10 km Sprint Gold SRB SRB - Serbia PETROVIC Milanko
Silver UKR UKR - Ukraine KILCHYTSKYY Vitaliy
Bronze UKR UKR - Ukraine PIDRUCHNYI Dmytro
Men's 12.5 km Pursuit Gold RUS RUS - Russian Federation PECHENKIN Aleksandr
Silver RUS RUS - Russian Federation KLIACHIN Sergei
Bronze AUS AUS - Australia ALMOUKOV Alexei
Men's 15 km Mass Start Gold UKR UKR - Ukraine PIDRUCHNYI Dmytro
Silver CZE CZE - Czech Republic KRUPCIK Tomas
Bronze RUS RUS - Russian Federation ELKHIN Dmitrii
Men's 20 km Individual Gold RUS RUS - Russian Federation KLIACHIN Sergei
Silver RUS RUS - Russian Federation MINGALEV Aleksandr
Bronze SRB SRB - Serbia PETROVIC Milanko
Mixed Relay 2x6 km Women + 2x7.5 km Men Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  KLIACHIN Sergei,  KUZNETSOVA Larisa,  PECHENKIN Aleksandr,  SEMENOVA Tatiana )
Silver UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  BONDAR Iana,  KILCHYTSKYY Vitaliy,  PIDRUCHNYI Dmytro,  VARVYNETS Iryna )
Bronze CZE CZE - Czech Republic CZECH REPUBLIC
(  CERNA Kristyna,  KRUPCIK Tomas,  LANDOVA Jitka,  ZAK Michal )
Women's 10 km Pursuit Gold POL POL - Poland NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK Weronika
Silver POL POL - Poland HOJNISZ Monika
Bronze RUS RUS - Russian Federation SEMENOVA Tatiana
Women's 12.5 km Mass Start Gold CZE CZE - Czech Republic LANDOVA Jitka
Silver POL POL - Poland NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK Weronika
Bronze UKR UKR - Ukraine VARVYNETS Iryna
Women's 15 km Individual Gold SVK SVK - Slovakia PREKOPOVA Natalia
Silver POL POL - Poland NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK Weronika
Bronze CZE CZE - Czech Republic LANDOVA Jitka
Women's 7.5 km Sprint Gold POL POL - Poland NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK Weronika
Silver POL POL - Poland HOJNISZ Monika
Bronze RUS RUS - Russian Federation SEMENOVA Tatiana
CC
Cross Country Skiing
Event Medal CC Athlete
Ladies' 15km Classic Mass Start Gold RUS RUS - Russian Federation USATOVA Oxana
Silver NOR NOR - Norway MONRAD-HANSEN Marte
Bronze NOR NOR - Norway SLIND Astrid Oeyre
Ladies' 5km Free Gold NOR NOR - Norway SLIND Astrid Oeyre
Gold UKR UKR - Ukraine GRYGORENKO Kateryna
Bronze UKR UKR - Ukraine ANTSYBOR Maryna
Ladies' Classic Sprint Gold RUS RUS - Russian Federation USATOVA Oxana
Silver RUS RUS - Russian Federation TSAREVA Olga
Bronze RUS RUS - Russian Federation REPNITSYNA Olga
Ladies' Relay 3 x 5km Gold UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  ANTSYBOR Maryna,  GRYGORENKO Kateryna,  SERDYUK Kateryna )
Silver SWE SWE - Sweden SWEDEN
(  DAHL Lisa,  ELEBRO Sofie,  JANSSON Julia )
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan KAZAKHSTAN
(  MANDRIKA Olga,  MATROSSOVA Marina,  OSSIPOVA Tatyana )
Ladies' Skiathlon 5km Classic + 5km Free Gold KAZ KAZ - Kazakhstan OSSIPOVA Tatyana
Silver UKR UKR - Ukraine GRYGORENKO Kateryna
Bronze FIN FIN - Finland PITKAENEN Marjaana
Men's 10km Free Gold SRB SRB - Serbia PETROVIC Milanko
Silver BLR BLR - Belarus SEMENOV Michail
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHAKIRZIANOV Raul
Men's 30km Classic Mass Start Gold RUS RUS - Russian Federation SKOBELEV Vladislav
Silver RUS RUS - Russian Federation VOKUEV Ermil
Bronze RUS RUS - Russian Federation FELLER Andrey
Men's Classic Sprint Gold RUS RUS - Russian Federation KOVALEV Maxim
Silver RUS RUS - Russian Federation SIULATOV Pavel
Bronze FIN FIN - Finland KORPELA Heikki
Men's Relay 4 x 10km Gold KAZ KAZ - Kazakhstan KAZAKHSTAN
(  MALYSHEV Sergey,  MALYSHEV Alexandr,  MATVIYENKO Gennadiy,  STAROSTIN Mark )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  SHAKIRZIANOV Raul,  SIULATOV Pavel,  SKOBELEV Vladislav,  VOKUEV Ermil )
Bronze FIN FIN - Finland FINLAND
(  HUHTA Jari,  HYVARINEN Perttu,  KORPELA Heikki,  MIKKOLAINEN Juha-Matti )
Men's Skiathlon 7.5km Classic + 7.5km Free Gold RUS RUS - Russian Federation SHAKIRZIANOV Raul
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan STAROSTIN Mark
Bronze RUS RUS - Russian Federation SIULATOV Pavel
Mixed Team Sprint Free Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION II
(  OSCHEPKOVA Evgenia,  VOKUEV Ermil )
Silver SWE SWE - Sweden SWEDEN
(  CEDERVAERN Emilie,  KARLSSON Anton )
Bronze RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  POVALIAEVA Anna,  SHAKIRZIANOV Raul )
CU
Curling
FS
Figure Skating
FR
Freestyle Skiing
IH
Ice Hockey
Event Medal CC Athlete
Men Gold CAN CAN - Canada CANADA
(  BLOODOFF Lucas,  CARROLL Tyler,  CAZZOLA Mike,  CULLIGAN Chris,  DAY Josh,  DESNOYERS Marc-Antoine,  DESOUSA Chris,  D'ORAZIO Michael,  FAILLE Eric,  GROENHEYDE John,  HEELIS Liam,  KIRKPATRICK Michael John Hug,  LACROIX Simon,  MACNEIL Nick,  MAIONE Matthew,  OWENS Christopher,  PETERS Anthony,  SAVAGE Wayne,  SLANEY Robert,  TANAKA Cory,  VANDALL P.A.,  WALL Alex )
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan KAZAKHSTAN
(  BELAN Vladislav,  BELGIBAYEV Nursultan,  GRICHSHENKO Alexey,  IGNATENKO Artem,  ISHMAMETYEV Alexey,  IVASHIN Viktor,  KAZNACHEYEV Alexandr,  KOVZALOV Nikita,  LIPIN Alexandr,  MALGIN Dmitriy,  METALNIKOV Leonid,  PETROV Georgiy,  RAMAZANOV Damir,  RYMAREV Yevgeniy,  SAVENKOV Konstantin,  SHIN Alexandr,  TRYASSUNOV Vyacheslav,  VORONTSOV Alexey,  YANKOV Andrey,  ZHARKIKH Rodion,  ZHILIN Pavel,  ZUBKOV Alexandr )
Bronze RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  ALESHIN Egor,  ALISTRATOV Danila,  DEMIDOV Andrey,  FAST Konstantin,  FAYZULLIN Danil,  KOPYTIN Pavel,  KUTUGIN Egor,  LAVRETSKIY Yury,  LOZHKIN Aleksei,  MENSHIKOV Vitalii,  MIKHAILOV Dmitrii,  MITRIAKOV Vadim,  MORDVINOV Vasily,  NAZAROV Yury,  PODSHENDYALOV Artem,  POLYANSKIY Kirill,  PUTILOV Kirill,  SHCHERBINA Alexander,  SOKOLOV Vladislav,  SUMIN Alexander,  TURUKIN Konstantin,  UGOLNIKOV Alexander )
Women Gold CAN CAN - Canada CANADA
(  BRAULT Sophie,  BROOKER Laura,  CAMPBELL Kelly Michelle,  CAPOZZI Christina Marie,  CLEMENT-HEYDRA Katia,  DAVIDSON Gabrielle,  DESCHENES Kim,  FOURACRES Brittney Evelyn Dawn,  LEGAULT Josianne,  MACDONALD Caitlin Beth Hamilton,  MCHAFFIE Morgan Klare,  NORMORE Alexa Janel,  PARKINS Amanda,  PINKERTON Jessica Tuesday,  PITTS Jenna Lee,  RAFTER Tatiana Evangeline,  ROUSSEAU SIROIS Elodie,  SMITH Jenna Marie Diane,  WONG Kimberley Erin,  WOOSTER Cara Irene )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  ABDULINA Diana,  AFONINA Oxana,  ANANINA Ekaterina,  BELOVA Maria,  BULATOVA Elena,  DYUPINA Evgenia,  KIRILENKO Maria,  KOLMYKOVA Svetlana,  LITVINTSEVA Svetlana,  MARKOVA Elvira,  MISHLANOVA Anastasia,  MITROFANOVA Elina,  NIKOLAEVA Ekaterina,  OSTROVLYANCHIK Valentina,  POLUNINA Zoya,  PRUGOVA Anna,  SADYKOVA Yulia,  SCHUKINA Anna,  SHERSTYUK Kristina,  SHIRYAEVA Nadezhda,  SILINA Elena,  SOLOVIEVA Ekaterina )
Bronze USA USA - United States of America UNITED STATES OF AMERICA
(  ABROMSON Amanda,  AUGUSTINE Katelyn,  BATES Kalli,  BONIECKI Jennifer Caroline,  BURLINGAME Staci,  CATLOW Cassondra,  CORELL Chelsea,  DIFILIPPO Alisha,  GRIEBE Kristin,  HARRINGTON Paige,  HILLBERG Lauren,  KORZON Monica,  LA BOSSIERE Caleigh,  MCGRATH Morgan,  MERRITT Jessica,  OTERI Sarah,  SPARKS Molly,  STARKMAN-GLEASON Ellen,  STEWART Andrea,  VAUGHAN Katie,  WEAVER Ramey,  WILLIAMS Hayley A )
NC
Nordic Combined
ST
Short Track
SJ
Ski Jumping
SB
Snowboarding
SS
Speed Skating
Event Medal CC Athlete
Ladies' 1000m Gold JPN JPN - Japan TAKAGI Miho
Silver KOR KOR - Republic of Korea KIM Hyun Yung
Bronze RUS RUS - Russian Federation GOLIKOVA Angelina
Ladies' 1500m Gold KOR KOR - Republic of Korea KIM Bo Reum
Silver POL POL - Poland CZERWONKA Natalia
Bronze RUS RUS - Russian Federation DMITRIEVA Evgeniia
Ladies' 3000m Gold CZE CZE - Czech Republic SABLIKOVA Martina
Silver KOR KOR - Republic of Korea KIM Bo Reum
Bronze KOR KOR - Republic of Korea PARK Doyoung
Ladies' 5000m Gold CZE CZE - Czech Republic SABLIKOVA Martina
Silver KOR KOR - Republic of Korea KIM Bo Reum
Bronze KOR KOR - Republic of Korea PARK Doyoung
Ladies' 500m Gold KOR KOR - Republic of Korea KIM Hyun Yung
Silver KOR KOR - Republic of Korea PARK Seung Ju
Bronze KOR KOR - Republic of Korea AHN Jee Min
Ladies' Team Pursuit Gold KOR KOR - Republic of Korea REPUBLIC OF KOREA
(  KIM Bo Reum,  PARK Doyoung,  YANG Shin Young )
Silver JPN JPN - Japan JAPAN
(  ABE Yuka,  NAGAYA Chinatsu,  TAKAHASHI Nana )
Bronze ITA ITA - Italy ITALY
(  BETTRONE Francesca,  LOLLOBRIGIDA Giulia,  LOLLOBRIGIDA Francesca )
Men's 10000m Gold NED NED - Netherlands CAZEMIER Pim
Silver KOR KOR - Republic of Korea LEE Jin Yeong
Bronze RUS RUS - Russian Federation SERYAEV Evgeny
Men's 1000m Gold ITA ITA - Italy NENZI Mirko Giacomo
Silver POL POL - Poland SZYMANSKI Jan Marek
Bronze TPE TPE - Chinese Taipei SUNG Ching-Yang
Men's 1500m Gold POL POL - Poland SZYMANSKI Jan Marek
Silver ITA ITA - Italy NENZI Mirko Giacomo
Bronze KOR KOR - Republic of Korea JOO Hyong Jun
Men's 5000m Gold POL POL - Poland SZYMANSKI Jan Marek
Silver RUS RUS - Russian Federation SERYAEV Evgeny
Bronze KOR KOR - Republic of Korea LEE Jin Yeong
Men's 500m Gold JPN JPN - Japan HASEGAWA Tsubasa
Silver ITA ITA - Italy NENZI Mirko Giacomo
Bronze KOR KOR - Republic of Korea KIM Sung Gyu
Men's Team Pursuit Gold KOR KOR - Republic of Korea REPUBLIC OF KOREA
(  JOO Hyong Jun,  KIM Cheol Min,  KO Byung Wook )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  FEDOTOV Dmitrii,  GOLUBEV Kirill,  SERYAEV Evgeny,  SUVOROV Alexey )
Bronze ITA ITA - Italy ITALY
(  DALDOSSI Jan,  GIOVANNINI Andrea,  NENZI Mirko Giacomo,  STEFANI Andrea )
Legend
Abbreviation Meaning
CC Country Code
Sponsors http://www.tissot.ch